Saugomų rūšių gyvūnų iškamšos negali būti naudojamos komercijos tikslams
Parašyta hunter Vasario 19 2007 21:40:47
Saugomų rūšių gyvūnų iškamšos negali būti naudojamos komercijos tikslams
Išplėstos naujienos

Saugomų rūšių gyvūnų iškamšos negali būti naudojamos komercijos tikslams
Mažojo apuoko iškamšos negalima naudoti komercijos tikslams

Pastaruoju metu keliose šalies vietose aplinkos apsaugos inspektoriai buvo surengę reidų patikrinti, kaip laikomasi Prekybos laukiniais gyvūnais taisyklių. Paaiškėjo, kad kai kurie restoranai ir parduotuvės jas pažeidinėja – eksponuoja saugomų rūšių gyvūnų iškamšas ir kailius interjerui paįvairinti ar tiesiog siūlo juos pirkti. Todėl aplinkosaugos pareigūnams teko konfiskuoti paprastojo suopio, mažojo apuoko, vištvanagio, vapsvaėdžio, rudosios meškos iškamšas, lūšies kailį ir kt.

Konfiskuotų daiktų savininkai dažniausiai teisinosi, kad nėra girdėję apie nustatytus apribojimus, nežinoję, kad eksponuoja įrašytų į Lietuvos raudonąją knygą ar saugomų tarptautiniu mastu gyvūnų iškamšas. Jie negalėjo pateikti jokių dokumentų, kad gyvūnai buvo sumedžioti teisėtai. Pagal mūsų šalyje galiojančią tvarką paimti žuvusius saugomų rūšių gyvūnus ir gaminti iš jų iškamšas galima tik tais atvejais, kai tos iškamšos skirtos naudoti mokslo ar mokymo įstaigose, mokslo ar mokymo tikslams. Šis paėmimas turi būti patvirtintas aplinkos apsaugos agentūros pažyma.

Saugomų rūšių gyvūnus naudoti komercijos tikslams, kaip sakė Aplinkos ministerijos Biologinės įvairovės skyriaus vyr. specialistas Eugenijus Leonavičius, draudžia nuo 2002 m. mūsų šalyje galiojančios Prekybos laukiniais gyvūnais taisyklės ir Europos Tarybos reglamento dėl laukinės faunos ir floros apsaugos kontroliuojant jų prekybą nuostatos. Prekyba laukiniais gyvūnais – tai šių gyvūnų, jų dalių ar gaminių iš jų įvežimas į Lietuvą ir išvežimas iš jos, taip pat jų pirkimas, pardavimas, supirkimas, nuoma, siūlymas parduoti, bet kokie mainai jais, taip pat gyvų gyvūnų laikymas nelaisvėje ir viešas gyvų bei negyvų gyvūnų, jų dalių ar gaminių iš jų eksponavimas siekiant gauti pajamų ar papuošti viešas vietas.

Europos Tarybos reglamento priede yra išvardyti konkrečių rūšių gyvūnai, kuriuos draudžiama ne tik pirkti, bet ir siūlyti pirkti, taip pat įsigyti ar viešai demonstruoti komercijos tikslams, naudoti pasipelnymui ir prekybai, laikyti pardavimui, siūlyti parduoti arba vežti parduoti. Tarp šių gyvūnų nurodyti ir gyvenantieji Lietuvoje ar tik užklystantieji į mūsų šalį. Tai visų 24 rūšių plėšrieji paukščiai, visų 13 rūšių pelėdos, ūdros, rudosios meškos, lūšys ir paprastosios jūrų kiaulės (Baltijoje gyvenanti delfinų rūšis).

Šaltinis www.am.lt